O minciach
O pamätných minciach
Pamätné mince sú mince vydávané k výročiam alebo významným udalostiam. Väčšinou sú vyrobené z drahého kovu, najčastejšie zo striebra alebo zlata. Aj napriek tomu, že v krajine, ktorej centrálna banka ich emitovala, predstavujú zákonné platidlo, slúžia predovšetkým na zberateľské účely. Pripomínajú a sprítomňujú významné osobnosti a historické udalosti minulosti. Sú výbornou investíciou a vhodným doplnením investičného portfólia každého investora, či sporiteľa.
O EURO minciach
Vytváranie zjednotenej Európy prinieslo spoločnú menu. Namiesto národných mien prevažnej väčšiny členských štátov EÚ došlo postupne, počnúc od 1. januára 2002, k zavedeniu novej spoločnej meny – EURO. V súčasnosti už v 20 členských štátoch EÚ (a okrem nich napr. aj Andorre, San Maríne, či Vatikáne) sa platí mincami, ktoré majú rovnakú rubovú stranu a rozličnú „národnú“ lícnu stranu. Kým emisia euro bankoviek je v rukách Európskej centrálnej banky, emisia euro mincí spadá do kompetencií centrálnych bánk členských štátov eurozóny. Tie okrem bežných obehových euromincí každý rok emitujú aj pamätné zberateľské, prevažne strieborné a zlaté, euromince rôznej nominálnej hodnoty líšiacej sa od nominálnych hodnôt bežných obehových mincí.
O investičných minciach
Hodnotu investičných mincí tvoria tri základné špecifiká:
(i) nominálna hodnota predstavujúca peňažnú hodnotu, ktorú daná minca predstavuje a ktorú garantuje štát,
(ii) hodnota materiálu/kovu, z ktorého je minca vyrazená a
(iii) numizmatická hodnota, predstavujúca cenu, ktorú sú ochotní za mincu zaplatiť zberatelia, resp. cena mince na numizmatickom trhu.
Uvedené špecifiká hodnoty investičných zberateľských mincí v neposlednom rade dopĺňa osobná hodnota mince, vyjadrujúca napr. vzhľadom na motív alebo okolnosti jej nadobudnutia hodnotu mince pre konkrétneho zberateľa. Cena konkrétnej mince závisí od jej zberateľskej hodnoty. Každá minca má svoju trhovú cenu, ktorá závisí od počtu zberateľov a ich dopytu po minci a od počtu jej emitovaných kusov.
Hodnota mince nepochybne predstavuje najdôležitejší faktor pre zberateľov. Nie len historické mince z uplynulých storočí, ale aj v súčasnosti alebo nedávno emitované kúsky sa môžu stať hľadaným pokladom. Zaobstaranie si kompletnej zbierky, za ktorú sa považuje zbierka obsahujúca všetky mince z jednej oblasti alebo tematického celku, je cennejšie ako vlastniť ojedinelú hoc aj drahšiu mincu.
Investičné zberateľské mince zvyknú byť razené v dvoch vyhotoveniach – vo vyhotovení proof/špičková kvalita a v bežnom vyhotovení/bežná kvalite (BK). Proof mince sú razené špeciálnymi leštenými razidlami. V hladkej ploche majú zrkadlový lesk, ich výstupný reliéf je matný. Mince v bežnej kvalite majú matnú aj hladkú plochu. Ďalším častým pojmom používanom vo svete numizmatiky je pojem Uncirculated (UNC). UNC mince majú lesk čerstvo razenej mince (nie však zrkadlový lesk) a nenesú žiadne stopy poškodenia, vzniknuté pri neodbornej manipulácii s mincou alebo v dôsledku oxidácie.
O uskladnení a spôsobe nakladania so zberateľskými mincami
Zberateľské mince musia byť uskladnené v originálnom balení (prehľadnej plastovej kapsule a krabičke) v miestnosti, v ktorej teplota vzduchu je v rozmedzí od 18 do 23 °C a vlhkosť od 45 do 55%. Mince nie je vhodné držať vo vlhkom, nesprávne vetranom a nevyhrievanom mieste rovnako ako ani na horúcom povrchu alebo blízko silne horúceho zdroja. Vlhkosť, teplotné výkyvy, prach a znečistené ovzdušie stimulujú oxidáciu povrchu mince. Mince vyhotovené z drahých kovov (napr. striebro alebo zlato) alebo iných kovov a ich zliatin nie sú rezistentné proti mechanickému poškodeniu. Preto sa neodporúča tieto mince vyberať z kapsule, v ktorej sú uložené, keďže by mohlo dôjsť k poškodeniu ich povrchu alebo vzhľadu (napr. poškrabaním alebo zanechaním odtlačku), čo vedie k zníženiu ich numizmatickej hodnoty.
Vybrať investičnú mincu z plastovej kapsule, v ktorej je uložená, je možné len za pomoci špeciálnych rukavíc a uchopením mince za jej okraj/hranu. Takto vybratá minca nesmie byť držaná v rukách a položená na sklenený, umelohmotný alebo iný tvrdý, nečistý a vlhký povrch. Mincu vybratú z plastovej kapsule, v ktorej je uložená, sa neodporúča držať mimo jej kapsulu počas dlhšej doby, keďže niektoré kovy a ich zliatiny nie sú voči dlhšiemu vystaveniu sa priamemu slnečnému svetlu rezistentné. Mince zo striebra a jeho zliatin sú citlivé na ľudský pot a prostredie obsahujúce zlúčeniny síry a chlóru (napr. výrobky z gumy a kože). Vystavenie mince kontaktu s nimi môže viesť k stmavnutiu povrchu mince. Ortuť a jej soli, ktoré je možné nájsť v kozmetických výrobkoch sú škodlivé pre zlaté a pozlátené mince, na ktorých povrchu môžu spôsobiť biele škvrny.